MATEMATiK DüNYASI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MATEMATiK DüNYASI

Matematik, Yazılımm, Bilgisayar ve dahası .....

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

PANASONIC LUMIX DMC-TZ3/4/5 Kullanıcıları Bilgi

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Erkek

PANASONIC LUMIX DMC-TZ3/4/5 Kullanıcıları Bilgi Empty
MesajKonu: PANASONIC LUMIX DMC-TZ3/4/5 Kullanıcıları Bilgi   PANASONIC LUMIX DMC-TZ3/4/5 Kullanıcıları Bilgi Icon_minitimeÇarş. Ağus. 27, 2008 4:09 pm

Genel bilinen özelliklerini yazayım. Birde ilginç özellikleri var pek bilinmiyor.

Aslında 8.5 mp var makinada ama 28 mm Genis açı için sanırım 7.2 efektif oluyor.
USA fiyatı bu klasmandaki bir makinaya göre çok uygun. Çok kaliteli çekim yapıyor. Flaşı biraz zayıf. İç mekan flaşlı çekimlerinde biraz sorun var oda ayardan kaynaklanıyor.Auto modda iso 640 çekiyor ve hafif kumlanma oluyor 3 metreden sonra. Manuel ayarlama ile düşük isoda 100-200-400 gibi sorunu çözüyor denemelerim ve yabancı forumlardan okudugum kadarıyla. Baby mode 1 de flaşı manuel gibi azaltıyor yakın çekimlerde yüz detayları cok iyi cıkıyor ve ısık patlamıyor. High sensivity modda makina 3200 iso da resim çekiyor ama ayarlarda max 1250 iso var. buda bana baya ilginc geldi çünkü bu kadar yüksek iso duymadım kompakt makinalarda. Acılısı ve foto aralarındaki bekleme süreleri çok kısa. 1 sn den az zamanda acılıyor full optik zooma gecebiliyor. zoomu hafızası var yani 5 x te kapandıysa öyle acılabiliyor istege göre. Genis acı 28 mm bazı fotoğraflara profesyonel hava katıyor. SDHC kart destekliyor. 16:9 4:3 ve 3:2 formatlarında resim çekebiliyor. Makro 5 cm ama extra lens ile optik zoom sayesinde tatmin edici netlikte inanılmaz yakın detay alabiliyor.

Burst foto çekiminde saniyede baya bir fotograf çekebiliyor. 8Gb sdhc class 2 karta 120-130 adet çekim yaptım pespese sorun cıkarmadı. Biraz ısınma olayı var makinanın sag tarafında buda normalmis deniliyor. 16:9 da 848x480 video cekebiliyor 30 FPs de. Optik zoom 10 X 7.2 mp de 3 mp inerseniz EZ mode diye bir setupta 15X optik zoom yapabiliyor. 5 Mp dede 12 x optik oluyor. 40-60x arası digital zoom yapıyor. 60X zoomda çekim anında lcden kotu duruyor foto kalitesi ama deklansore basınca ve daha sonra lcd ve bilgisayardan bakınca baya dugun cektigi goruluyor. daha once birkac baska makinada daha az optik olmasına ragmen digital zoom kullanınca resim çok daha kotu oluyordu. Bu mega OIS olayı cidden calısyor bende tripod yok tüm resimleri elle tutarak cektim ama titresimi cidden onluyor makina. sanırım digital zoomda falanda kalitenin duzgun olması bu sebepten. Mega OİS tede 2 mode var oda kullanıslı bir ozellik. durbun lensi ile kelebegin gozunu ve portesini cekerken ekranda goruntu 1 mm kaymada bile asırı titrek duruyordu ama resmi cekince gayet tatmin edici cıktı örnek vermek gerekirse. Bilerek titreterek denedigim bircok resim dahi net cıkıyor. High angle lcd ve power lcd mode var bunlarda kullanıslı. full guneste power lcd de ekran gayet rahat gozukuyor. High angleda da basınızın yaklasık 50-60 cm ustunde tutarak kalabalık bir yerde konser vs gibi resim cekerken ekranı direk bakarmıs gibi gosteriyor. Pille flassız 300 e yakın resim cekebiliyor. Flasla yaklasık 120-150 ama denemedim. Ben siyah rengini begendim onu aldım, dıs yuzey kaliteli duruyor parmak izi kalmıyor siyah yuzeyde bu onemli bazı kisilerden icin baya sikayet eden oluyordu parlak siyah glossy olunca cunku. Lcd cok genis 8 cm yaklasık cok rahat kullanımı. menuler oldukca kolay. bende turkce yok bazı kisiler icin onemli olabilir. Avrupa versiyonlarında vardır sanırım. yazılımsal olarak yuklenir istenirse serviste. Odaklama cok hızlı. Cont Af modeda ilk odakdan sonra surekli oyle kalıor burst cekim icin bu özellikte cekim ara hızlarını arttıyor sanırım. Pil kapagı usb baglantı kapagı pil takılan yerleri cok kaliteli acılıor elle deilde yaylı gibi sistemler koymuslar buda dikkatimi ceken bir sey.

TZ1 e gore gelistirilen bir onemli konuda lens acıkta durmuyor kapak gerekmiyor. otomatik sekilde kapanıyor. Daha oncede dedigim gibi videoda zoom yapmıyor. sebebini bilmiyorum sanırım ses kaydı alırken zoomda bozulmasın diye olabilir. ses kaydı oldukca net. ele tam oturuyor tek el kullanımı kolay.
Yukarda yazdıklarım dısında baska pek bir eksisini goremedim ben. cokta tecrubeli sayılmam elbette. Zoom icin birkac ornek foto cektim forumda sizlerle paylasmak amacıyla birde 3200 iso ile zoomlu bir foto cektim digital zoomda su titresim ve netlik olayını merak edenler acısından. Umarım faydası olur almayı dusunen arkadaslara. Gece gec saatte biraz ordan burdan amatorce bir anlatım oldu ama ancak bu kadar umarım cok karısık olmamıstır. Bu makina icin isviçre çakısı tabiri uygun olur bence bu kadar kompakt kasada bircok ozellik barınıyor. Aklıma gelen baska ozellik olursa eklerim faydası oluyorsa. Fikir vermek icin ekledigim resimlerde hicbir oynama yapmadım renk kontrast keskinlik gibi, Makinadan cıktıgı halde görmeniz acısından.

Shutter speed ayarını tam anlayamadım, 1/8 den 1 e kadar dort mode var ayarda birde ozel modlarda 15-30-60 sn cekim modu var. hazır modlarda 1/2000 cekebiliyor ama bunu autoda nasıl ayarlarım cozemedim. EV degerleri ile oynayarak yapılabilecegi yazıyor bazı forumlarda ama EV bunla alakasız bir ayar. Birde bracket diye bir ayar var. Bunları tam çözemedim. Bilgi sahibi arkadaslar vardır yardımcı olursanız sevinirim bu konularda da.

1x
PANASONIC LUMIX DMC-TZ3/4/5 Kullanıcıları Bilgi P10103181od8

5x

PANASONIC LUMIX DMC-TZ3/4/5 Kullanıcıları Bilgi P10000761sk4
http://cebirselifadeler.yetkinforum.com

PANASONIC LUMIX DMC-TZ3/4/5 Kullanıcıları Bilgi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-